Vyznavači severské chůze už dorazili do Brna

Rychle kráčející člověk s hůlkami v obou rukách pro nezasvěceného vypadá jako poblázněný běžkař bez lyží a bez sněhu. Znalci vědí své: dotyčný patří mezi vyznavače severské chůze, komplexního cvičení pro zdraví a kondici.

Mezi nadšené propagátory severské chůze patří například Miroslav Vystrčil. Ten také v České republice neobvyklou disciplínu představil včera na brněnském výstavišti. „Poprvé jsem se severskou chůzi seznámil na studijním pobytu ve Finsku. Byl jsem nadšen, když jsem viděl, s jakou chutí se jí věnují třeba lidé středního věku,“ přibližuje absolvent oboru rekreologie na olomoucké univerzitě. Začal pátrat po podrobnostech, seznámil se zakladateli tohoto oboru a dokonce na poslední chvíli změnil téma diplomové práce. Celou ji zasvětil severské chůzi, obhájil a teorii začal prosazovat do praxe. „Na jaře jsem severskou chůzi představil na setkání lázeňských lékařů a fyzioterapeutů a zaujalo je to,“ pochlubil se Vystrčil.

Základním nástrojem severské chůze jsou speciální hůlky. Chodec si s nimi pomáhá, takže zapojuje do pohybu také horní polovinu těla. „Proti lyžařským hůlkám jsou ty chodecké výrazně lehčí a konstruované tak, aby tlumily nárazy,“ zdůrazňuje Vystrčil. Důležité je speciální poutko, které je nastavené tak, aby se neodírala kůže rukou a aby i při lehkém sevření rukojeti hůlka pevně seděla mezi palcem a ukazováčkem. „Při severské chůzi se zapojuje až devadesát procent svalů, téměř dvojnásobný je v porovnání s klasickou chůzí energetický výdej a hlavně se v dnešní sedavé době počítačů uvolňují zatuhlé svaly oblasti šíje a zad,“ vypočítává přínos severské chůze její propagátor.

Za zásadní přínos běžkování bez sněhu však Vystrčil považuje fakt, že žene lidi ven, do přírody a z města. Není tedy už nutné trávit čas v nevětraných posilovnách a fitcentrech. „Severská chůze v sobě spojuje silové i aerobní cvičení, jde o kombinaci běhu, posilování a protahování svalů, které si užijete na čerstvém vzduchu,“ objasňuje Vystrčil. Pro brněnské zájemce plánuje další instruktáž a pravidelné setkávání. „Ideální by bylo, kdyby to i tady jednou fungovalo jako ve Finsku. V domluvený čas se sejde skupina lidí s hůlkami a pod vedením odborného instruktora se dá do cvičení,“ doufá Vystrčil.

Severská chůze vznikla před osmi lety ve Finsku a postupně se rozšiřuje do celé Evropy. Mezi její propagátory patří i Miroslav Vystrčil, který netradiční sport předváděl včera na výstavišti.

chuze/rovnost_2005_jirina_vesela_brno.txt · Poslední úprava: 07.01.2014 14:15 (external edit)

Mgr. Miroslav Mira, mobil 776 750 814, info@severskachuze.cz, www.severskachuze.cz