Veletrh Sport life 2008, Brno

K severské chůzi patří dobré a správné hole

8. listopadu 2008 Tiskové středisko BVV – Nordic walking neboli severská chůze patří k outdoorovým aktivitám pro všechny generace. Od oblíbené a v Česku rozšířené turistiky se odlišuje především tím, že jde o cílenou sportovní aktivitu ke zlepšení kondice, při které se zapojí do práce celé tělo. Ve svých přínosech se podobá běžeckému lyžování, ze kterého tato novodobá pohybová aktivita vznikla. Rozdíl je také v tom, že k chůzi využívá speciální hole. Jak vybrat ty nejvhodnější?

„Při výběru holí je třeba nabýt informací a zkušeností, jak se tato aktivita provozuje. Ideální je obrátit se na člověka, který se v oboru orientuje a rozumí mu,“ říká Miroslav Mira, lektor severské chůze, který absolvoval instruktorský kurz před pěti lety ve Finsku. „Škála holí je nepřeberná, od oporových, procházkových, až po hole sportovní, tréninkové. Při výběru záleží také na konstituci člověka, četnosti používání holí a v neposlední řadě na finančních možnostech. Kvalitní hole od renomovaných firem něco stojí, ale určitě se dají pořídit super hůlky do 1500 korun, které mohou vydržet celý život,“ dodává propagátor nordic walking, který je současně vystavovatelem na letošním veletrhu SPORT Life v pavilonu A1.

Severská chůze není zdaleka jen sportem pro seniory, jak by se někdy mohlo na první pohled zdát. „Senioři tvoří jenom jednu skupinu zájemců o tento sport,“ říká Miroslav Mira. „Já se naopak snažím ukázat, že je to aktivita i pro mladé lidi. Výborná je pro osoby se sedavým zaměstnáním nebo pro těhotné ženy. To mohu potvrdit ze zkušeností v nejbližším okolí. Pro ženy je to příjemný nástroj k tomu jít ven a bezpečně se hýbat. V určitém stádiu těhotenství ženy přirozeně přiberou pár kilo navíc, zároveň jim hole dávají oporu, takže jednak šetří svůj pohybový aparát – klouby, záda, a jednak zapojí ruce a ramena.“

Podle slov lektora je zájem Čechů o severskou chůzi rok od roku větší. Miroslav Mira, který na téma nordic walking napsal a obhájil diplomovou práci na Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, tvrdí, že lidé jsou dnes více aktivní a informovaní. S myšlenkou a propagací severské chůze se postupně prosadil i v českých a slovenských lázních, kde našel pochopení u odborníků. „Teorie nemá váhu, když se nedostane k lidem do praxe, a o to se od roku 2005 stále snažím,“ dodává.

chuze/sport_life_08.txt · Poslední úprava: 07.01.2014 14:15 (external edit)

Mgr. Miroslav Mira, mobil 776 750 814, info@severskachuze.cz, www.severskachuze.cz