Technika aneb jak na Nordic Blading

Pokud už jste někdy na in-line bruslích stáli a zvládáte je nebo navíc umíte jezdit na běžkách, tak máte ty nejlepší předpoklady to zvládnout. Ale nejdůležitější ze všeho je odhodlání se Nordic Blading věnovat, ať už na vyšší sportovní úrovni nebo jen tak rekreačně.

Používání hůlek je vlastně stejné jako při bruslení na běžkách při tzv. volné technice. Začátečníkům hůlky pomohou při udržování stability. Důležité je také všechny pohyby dobře zkoordinovat a vylepšovat je, ačkoli Vás hůlky budou svádět k rychlejší jízdě. Přesto stále dávejte pozor, abyste neohrozili i někoho jiného a nezapomeňte si všímat okolí. Velmi nevyzpytatelní jsou psi (hlavně když jsou na takových „tkaničkových“ vodítcích, kterých si téměř nevšimnete) a malé děti. Takže bezpečnost vždy na prvním místě!

Před jízdou i po ní je důležité protáhnout svaly, případně je trochu prohřát a prokrvit, aby se tak předešlo natažením svalů nebo jinému zranění. Osobně se před samotnou jízdou krátce projdu a procvičím, abych nic nezanedbal, a věděl tak, že se budu moci i příště bez obav jít projet. Navíc takové „dobré“ protažení je příjemné pro tělo a funguje jako ideální zklidnění po výkonu.

Protože největší starostí při rychlejší jízdě je brždění, tak je tu několik základních technik, jak zabrzdit:

  • imitace pluhu jako na bruslích (není tak účinné, pomůže jen při nízké rychlosti)
  • T-stop – brždění jednou bruslí nataženou naplocho za jedoucí po směru jízdy
  • G-stop (= Grass stop) – vyběhnutí mimo trať, nejlépe do měkkého povrchu (tráva)
  • otáčka na místě o 360o

Autor:Lynxxi & Mira

chuze/technika.txt · Poslední úprava: 07.01.2014 14:15 (external edit)

Mgr. Miroslav Mira, mobil 776 750 814, info@severskachuze.cz, www.severskachuze.cz