Výzbroj a výstroj pro bruslení s holemi

Hole pro bruslení

..se používají na asfaltovém povrchu jako je silnice. Je zde kladen důraz na kvalitní hrot, který se dobře „ukotvý“. Škála holí je širkoká od samotných kovových hrotů, přes hroty s gumovým tlumičem (podobná „botičce“ holí na severskou chůzi) až po celoodpružené hroty. Hroty jsou s tvrzené ocely.

Nové kompomenty Nordic Blading holí

Kazetový hrot

Poutko a korkové madlo

Starší řešení Nordic Blading holí

Hůlka dopadá na asfalt špičkou gumové botky, která ztlumí náraz a nepodklouzne. Při pohybu bruslaře vpřed se botka s celou holí sklápí a jakmile jezdec hole předjede, odráží se již z kovového hrotu. Jízda s těmito holemi je plně komfortní a pohodlná, speciální koncovky neprodukují cvakání hrotů o silnici.

Pozor při výběru holí

Někdy touha po novém žene některé experimentátory k vyzkoušení si jakýchkoliv holí, hlavě, že je od čeho se odrážet. Tady bych byl velmi opatrný! Nejde jen o to vyrazit, ale také se ve zdraví vrátit. Byly zaznamenány případy kdy někteří zkoušeli použít běžné běžecké hole se zimními košíčky. Tyto hole mají ovšem měkké hroty a na silnici vydrží ostré pouze několik km, potom se zakulatí a podkluzují. Také se objevily pokusy pozžít gumové botičky z holí na severskou chůzi, které lze nasadit na běžné trekingové nebo sjezdové koncovky se symetrickým hrotem, ty ale neposkytují dostatečnou oporu k dynamickému odrazu a na silnici i v terénu podkluzují. Nevhodné jsou také teleskopické trekingové nebo nordic walking hole, protože jejich mechanizmus není dimenzován na dynamický odraz od tvrdé podložky a dlouho nevydrží.

Délka holí

Obecně lze říci, že by hole měly dosahovat ke špičce nosu, pokud stojíte bez bruslí.

Existuje pomocný vzorec na určení správné výšky hole:

výška postavy x 0.9 = výška hole +/- 5cm podle vaší trénovanosti (pokud se cítíte dobře trénovaní volte vyšší nabízenou variantu)

Pro dobrý odhad Vám může pomoci tato tabulka, kde v levem sloupci si najdete vaši výšku a v pravém doporučenou délku hole.

Brusle

Výběr vhodných bruslí je individuální, ale je dobré dbát na průměr a tvrdost koleček (když opomenu stavbu boty a upevnění nohy v ní.

U koleček platí čím větší tvrdost, tím rychlejší jízda. Musí se brát v potaz také povrch a počasí.

U průměru koleček platí to samé – čím větší průměr, tím větší rychlost. Tím ale i nevýhoda při zatáčení, kdy je větší poloměr zatáčení. Průměr koleček tedy od 84 mm, a pokud chcete už něco opravdu dobrého tak 90-100 mm.

Helma

Helma na In-line je lepší než cyklistická, která nechrání zátylek při pádu vzad. Životnost polystyrenových cyklistických helem potažených tenkou fólií je do prvního pádu. Helmy pro In-line mají pevnou plastovou skořepinu, která je bezpečnější a trvanlivější. Lepší typy mají vzadu systém seřízení velikosti.

Chrániče

.. je užitečné si předem vyzkoušet, aby dobře seděly, nepadaly a neřezaly nás.

Doporučené chrániče:

 • chrániče kolen
 • loktů
 • zápěstí

Dají koupit v sadě, ale pokud by jeden z typů chráničů řádně neseděl, tak je raději kupte samostatně, i když to bude třeba i o něco dražší.

Další doplňky

 • Brýle - dobře sedící na nose a pasující pod helmou. Brýle všeobecně chrání oči, ať už pro dobrou viditelnost při ostrém slunci či proti prachu nebo jiným cizím tělesům, které by se mohly k nim dostat během naší vyjížďky.
 • Rukavice - speciální, vypolstrované pro co nejlepší držení hole a chránící ruku proti chladu a odření
 • Klíče na dotažení koleček
 • Náhradní kolečka
 • Ledvinka s lahví či batoh
 • Přední i zadní světlo – prstýnek s LED diodami na hůlku či na prst, na oblečení či na helmu
 • Mini zvonek – na hůlku či na prst

Speciální sportovní dopňky:

 • In-line computer – měřící rychlost, ujetou vzdálenost
 • Pulsometr – měřící tepovou frekvenci a spálené kalorie

Kupujte raději kvalitnější vybavení, protože chodit a psát po komplikované zlomenině je docela složité a namáhavé, tak proč se tomu raději rovnou nevyhnout.

Autor:Lynxxi & Mira

chuze/vystroj.txt · Poslední úprava: 07.01.2014 14:15 (external edit)

Mgr. Miroslav Mira, mobil 776 750 814, info@severskachuze.cz, www.severskachuze.cz